Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir? Nasıl Kullanılır?

instagram yakın arkadaş ekleme

Instagram yakın arkadaş özelliği nedir? Nasıl kullanılır? Instagram, kendini günden güne geliştirmeye devam ediyor. Yaptığı yeniliklerle kullanıcılarını kendinde tutmayı başaran Instagram, en son getirdiği özelliklerle farklı uygulamaların kullanılmasına gerek bırakmadan birçok işlevi yerine getirebilir halde. Bildiğimiz üzere Instagram sesli mesaj özelliği ile de bünyesine yeni bir özellik eklemişti. Bunun öncesinde de görüntülü arama özelliği getirmişti. Şimdi ise storylerimizi sadece arkadaşlarımızla paylaşabileceğimiz, hikayelerimizi sadece onlara gönderebileceğimiz bir özellik getirdi. Peki Instagram yakın arkadaş özelliği nedir?

Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nedir?

Instagram’da hikaye paylaşma, artık herkesin kullandığı bir özellik. Ama kullanıcılar hikayelerinin bütün takipçilerine görülmesini istemeyebilirler. Tabi ki bunun için Instagram hikaye gizleme ayarını kullanabilirsiniz. Fakat tüm takipçilerinizden gizlemek zor olacaktır. Çünkü herkesin görmesini istediğiniz bir hikaye paylaşacağınız zaman gizliliği kaldırmanız gerekecek ve bu da oldukça zahmetli bir iştir.

Instagram yakın arkadaş özelliği ile bunun çözümü bulundu. Bu özellik sayesinde hikayelerinizi sadece sizin seçtiğiniz kişilerin görmesini sağlayabilirsiniz. Kendinize yakın arkadaş listesi oluşturarak, sadece arkadaşlarınızın görebileceği, cevap verebileceği bir listeye sahip olabilirsiniz. Bu liste dışındaki hiç kimse sizin hikayelerinizi göremez. Özelliğin en büyük amacı fake yani sizin istemediğiniz kişilerin hikayenizi ve özelinizi görmesini engellemektir. Peki ya Instagram yakın arkadaş oluşturma nasıl yapılır?

Instagram Yakın Arkadaş Özelliği Nasıl Kullanılır?

Instagram yakın arkadaş ekleme işlemi yapmak için öncelikle Instagram uygulamasında profilinize girmelisiniz. Profilinizin üst kısmında bulunan ayarlar iconuna ya da bazı telefonlarda çıkan 3 çizgi sembolüne dokunun. 

instagram yakın arkadaş ekleme nasıl yapılır

Ardından yakın arkadaşlar sekmesine tıklayın. Burada karşınıza ”listen” ve öneriler” sekmeleri çıkacaktır. Listen kısmı sizin yakın arkadaşlarınızı ekleyeceğiniz kısımdır. Buraya ekleyeceğiniz kişiler sizin hikayelerinizi görecek kişilerdir.

instagram yakın arkadaşlar listesi

Öneriler kısmı ise sizin takipleştiğiniz kişilerdir. Bu kişiler arasından kimleri yakın arkadaş listenize ekleyeceğinizi bulup yanında bulunan ”ekle” butonuna dokunarak listenize ekleyebilirsiniz. İstediğiniz zaman da bu kişileri buradan çıkarabilirsiniz. Listenizi oluşturduktan sonra ne olacak, nasıl kullanacaksınız?

Instagram Yakın Arkadaş Listesi İle Hikaye Paylaşma

Konunun en can alıcı noktası ise burası çünkü sadece arkadaşlarınızla paylaşmak istediğiniz bir hikayenin başkaları tarafından görülmesini istemezsiniz. Instagram yakın arkadaş özelliği kullanımı için normalde nasıl yapıyorsanız o şekilde hikayenizi çekiyorsunuz. Hikayeniz hazır olduktan sonra alt bölümde bulunan yeşil yuvarlak içinde beyaz bir yıldız şeklinde bir buton göreceksiniz. Çoğu telefonda altında ”yakın arkadaşlar” yazar. Bu butona tıklayarak hikayenizi arkadaşlarınızla paylaşmış olacaksınız.

instagram yakın arkadaşlar özelliği nasıl kullanılır

Çok sorulan sorulardan biri de yakın arkadaşlar listesine eklenen kişiye bildirim gider mi? Sorunun cevabı hayır. Hiçbir instagram kullanıcısına yakın arkadaşlar listesine eklendiniz şeklinde bildirim gitmez. Biri listeye eklendiğini sadece hikayelerden görebilir. Listeye eklendiğinizi nasıl anlayacaksınız?

Instagram Yakın Arkadaş Listesinde Olup Olmadığınızı Anlama

Özellik kullanılmaya başladıktan sonra kullanıcılar ”acaba şu takipçimin yakın arkadaşlar listesinde miyim” diye sormaya başladılar. Bunu anlamak zor değil. Nasıl anlaşılır? Instagramda bildiğiniz üzere hikaye paylaşıldığında üst kısımda görünür ve izlemediğiniz hikayeler pembe bir çember ile çevrilidir. İzledikten sonra bu hikayeler kaybolur. Yani profiline gidip bakmadığınız sürece tekrar yukarıda görmeyeceksiniz.

Eğer hikayeler arasında çevresi pembe değil de yeşil çember ile çevrili bir hikaye görürseniz o kişi sizi yakın arkadaşlar listesine eklemiş demektir. Tabi ki sizi listesine eklemiş bir arkadaşınızın hikayesini görmemiş de olabilirsiniz ya da yakın arkadaşlar için bir hikaye atmamış da olabilir. Yakın arkadaş listesinde olup olmadığınızı anlamak için o arkadaşınızın yakın arkadaşlar listesiyle hikaye paylaşması gerekir. Arkadaşınızın yakın arkadaşlar listesine başka kimleri eklediğini göremezsiniz. Tek çare ona sormaktır. Tabi cevap verip vermemek ona kalmış.

Birini yakın arkadaşlar listesine eklediğinizi anlayabilirler mi? Yukarıda belirttiğimiz üzere eğer bir listeye eklendiyseniz bunu, hikayelerden anlayabilirsiniz. Fakat sizi bir listeye eklemiş olabilirler ama hiç hikaye paylaşmamışlar ya da siz görmemiş olabilirsiniz. Bu durumda listeye eklenip eklenmediğinizi bilemezsiniz. Arkadaşlarınızın sizi listesine neden eklemediğini düşünüyosanız öncelikle Instagram analiz araçları ile profilinizi analiz edip, sizi kimin takip edip etmediğini görebilirsiniz. Belki de sizi takip etmeyi bırakmıştır.

Yakın Arkadaşlar Özelliği Neden Çıktı?

Instagram yakın arkadaş özelliği nedir başlığında da anlattığımız gibi bu özellik sadece yakın arkadaşların görebileceği hikayeler atma düşüncesinden çıktı. Bu özellik için Instagrama ilham olan Amerika’da kullanılan FInstagram akımıydı. FInstagram nedir? Kullanıcıların sadece kendi aralarında konuşmak, hikayelerini paylaşmak istediği için ürettikleri bir yöntem. Bu yöntemde kullanıcılar, fake hesap açarak sadece hikayelerini görmelerini istedikleri kişilerle takipleşerek birbirleri arasında haberleşebiliyorlardı.

Instagram ise bundan esinlenerek ve bu soruna çözüm bulmak için ”yakın arkadaşlar (close friends)” özelliğini getirdi. Önümüzdeki günlerde de yeni özelliklerin gelmesini bekliyoruz.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir